Stranica je namjenjena svima kojima je Janja u srcu, a Drina u venama

NAVIGACIJA

USER MENU

ISLAMSKI LINKOVI

:: Vidi temu - BEZ HILJADE MARAKA SE NEMERE NI UMRIJETI

Odgovori na temu
BEZ HILJADE MARAKA SE NEMERE NI UMRIJETI
janjabih
Administrator
Administrator

član od: Oct 24, 2006
Komentari: 1974
Citiraj ovaj komentar
Za većinu građana BiH danas je u ekonomskom smislu sasvim svejedno u kojem kraju zemlje žive. Svugdje je podjednako teško i skupo. No, kada je riječ o umiranju, odnosno ukopavanju, onda su tu razlike itekako izražene.

Porodična članarina

Sudeći prema cjenovniku pogrebnih usluga, "najskuplje" je umrijeti u Sarajevu, a "najjeftinije" u Cazinu.

Kako saznajemo u sarajevskom Pogrebnom društvu "Bakije", najjeftinija dženaza u glavnom bh. gradu iznosi oko 2.000 KM. Od toga, "Bakije" za svoje usluge naplaćuju 950 KM, a preostali iznos plaća se Islamskoj zajednici za vjerske usluge.

- U tih 950 maraka uključeni su troškovi iskopa mezara, tabuta, ćefina, gasulhane, naslona, bašluka, prijevoza i posmrtnog oglasa, s tim da naši članovi koji godišnje uplaćuju porodičnu članarinu 36 KM ne plaćaju ništa. Oni koji su članovi Islamske zajednice doplaćuju još iznos od oko 200 KM - kaže za "Avaz" Asim Mahmutović, referent za dženaze u "Bakijama".

I put do mezarja obilježen novcem

Nisu puno jeftinije ni sahrane, samo je raspon cijena veći. U zavisnosti od sanduka koji porodica želi za pokojnika, cijene se kreću od 600 KM, koliko iznosi u organizaciji JKP "Komemorativni centar" u Tuzli, pa do 3.000, koliko je maksimalna cijena sahrane u Sarajevu.

- Najjeftinije dženaze i sahrane koštaju oko 600 KM, s tim da je u cijenu sahrane uključen najjeftiniji sanduk, koji košta 300, a imamo i izbor sanduka po cijeni do 1.600 maraka. U cijenu nisu uvršteni iznosi koji porodice izdvajaju za vjerske usluge - pojašnjava za naš list Amela Brkić, referent za ekonomiju u tuzlanskom "Komemorativnom centru".

Skupo i cvijeće

Izbor sanduka diktira cijenu sahrana i u Sarajevu. U KJKP "Pokop" saznajemo da se zbog krize sve manje ljudi svoje najmilije odlučuje pokopati u sanducima, čija je cijena iznad 300 maraka.

- U tom slučaju troškovi iznose 1.200 KM, a imamo i sanduka čija je cijena i 3.000 KM, mada je zbog krize sve manje onih koji uzimaju skuplje sanduke. Štedi se čak i na cvijeću - kaže Nuko Grebović, direktor "Pokopa".

Oni koji članove porodica odluče ukopati u Visokom, za organizaciju dženaze JKP "Gradska groblja" platit će oko 950 KM, a za sahrane se izdvaja oko 1.000, odnosno cijena varira, također, zavisno od odabira sanduka, saznajemo od Sabahudina Ćosovića, pomoćnika direktora u ovom preduzeću.

Od svih pogrebnih preduzeća koje smo kontaktirali, najjeftinije usluge dženaza nudi "Rahmet" iz Cazina i to po cijeni od 250 do 300 maraka. No, i oni kažu da će porodica umrlog biti izložena značajnijim troškovima dok plati klanjanje dženaze i druge vjerske obrede.

Ukop u haremima džamija

- Ukoliko porodica umrlog želi ukopati u nekom džamijskom haremu, onda cijena takve dženaze iznosi između 10 i 12 hiljada maraka - kaže Mahmutović, dodavši da u ovu cijenu nisu uključene vjerske usluge.

Kremiranje

U "Gradskim grobljima" Visoko saznajemo da je sve više onih koje interesira mogućnost kremiranja preminulog člana porodice.

- Zgrada krematorija još je u fazi izgradnje. Mi smo imali dva slučaja kada smo tijela vozili van zemlje na kremiranje. Cijena ovog postupka i u Zagrebu i u Ljubljani iznosi od 250 do 300 eura, ali su troškovi osiguranja prijevoza veliki, tako da je za mnoge to skupo - naglašava Ćosović.

Socijalne pomoći

Zbog sve teže situacije u kojoj žive i umiru građani BiH pogrebna preduzeća odavno se susreću i s pojmom "socijalnih dženaza i sahrana". Riječ je o korisnicima socijalne pomoći čije porodice nisu mogle podmiriti troškove za ove namjene. Samo u Sarajevu prošle godine subvencionirano je više od 100 sahrana i dženaza.

Vidi profil korisnikaPošalji privatnu porukuPošalji e-mail
nadza
nadza

član od: Aug 23, 2004
Komentari: 354
Citiraj ovaj komentar
selam dragi moji ne isplati se ni umirati ali eto mra se to jedino sto se stvarno mora ali kad insan zatvori oci drugima ostaje ne teret kako dalje
Vidi profil korisnikaPošalji privatnu poruku
janjabih
Administrator
Administrator

Citiraj ovaj komentar
Po ovome cjenovniku ispada da se janjarske dzenaze nalaze nedje u sredini sto i nije lose.

abuammar

član od: Jun 25, 2004
Komentari: 161
Citiraj ovaj komentar
esselamu alejkum werahmetullahi weberekatuhu.daraga baraco i cijenjene sestre u dini islamu i lijep i srdacan pozdrav za ostale.dargo mi je da je neko postavio i ovakvu temo koju sam i saam kanio postaviti alin iz poznatih razloga nisam zeli jer ce mnogi shvatit kao provokaciju.prije samog pisanja napomenuo bih sve komentatore na ozbiljnost teme da nedodje ponovno do vrijedjanja i provokacija.zasto ovo pisem na pcetku je to sto sama tema sebe veze za vjeru i serijat i njegve dokaze.mnogima je poznato da sam cesto u janji samim ti imao sam priliku prisustvovati nekim dzenazama ili makar odlazio na zalost familiji umrlog.istina je da se dzenaze krecu oko 1000 maraka.imao sam priliku i racune da drzim u svojim rukama koje je izdao medzlis IZ. janja.pa to je smjesno.jedan primjer je i skorasnja dzenaza u sarampovu gdje racun izdat a na njemu upisano ime osobe koja je preselila prija na par mjeseci.naplacene su usluge gasulhane a da rahmetlija nije ni bio u njoj jer je posle smrti odvezen u bijeljenu i tamo su se obavili usluge gasulhane.na racunu su takodje naplacivane mnoge stvari koje nisu bile potrebne.valahi sve sto pisem imam dokaz iso tako trazimo i dokaz druge strane da odgovri i argumentuje zasto tolika potrazivanja.jedan sluzbenik IZ janji za jednu dzenazu uzme ni manje ni vise 200km.ZASTO?tabut,daske.cefini.basluci i slova sve se to prodaje za duplo od kupovne cjiene ZASTO?kupanje rahmetlijen 100kmZASTO?usluge gasulhane 60km.ZASTO?nijedna dzenaza slabo imucne osobe nije obavljena dok carsija nije iskupila pare.ZASTO?molio bih vodstvo medzlisa da nam odgovori na ova pitanja.nastavicu kasnije
kundace69

član od: Jul 10, 2008
Komentari: 640
Citiraj ovaj komentar
Bas prije neki dan razgovaram s kolegama(rodjacima) arapima o ovoj temi recimo Tunezijci imaju besplatan avionski transport iz Fra svojih umrlih a hodze imaju SAMO mjesecnu platu nesto slicno imaju i Alzirci iznenadili su se kad sam im rekao sta mi sve placamo nekad se upitam jesmo li svi jednaki ili je bitno ciji si
janjabih
Administrator
Administrator

Citiraj ovaj komentar
Najjeftinije usluge dzenaze nudi "Rahmet"iz Cazina i to po cijeni od 250 do 300 maraka.No i oni kazu da ce porodica umrlog biti izlozena znacajnijim troskovima dok plati klanjanje dzenaze i druge vjerske obrede.
Nejasno je ovde koliko iznose ti troskovi klanjanja dzenaze i vjerskih obreda.
Firma Rahmet ima i svoju web stranicu ali se ni tamo nemere puno viditi sto se troskova tice.
Pojam "socijalna dzenaza",ko sto to moremo procitati na kraju ovog teksta je poznat i u Sarajevu a ne samo u Janji,jer i u Sarajevu isto ko i u Janji postoji puno porodica koje ne mogu podmiriti troskove dzenaze.
I tamo je kako kaze SUBVENCIONIRANO vise od 100 dzenaza.
Zna li neko od koga se dobiva ta subvencija.

hodzan

član od: Jul 09, 2008
Komentari: 846
Mjesto: Bosna
Citiraj ovaj komentar
evo jasam naso jednu reklamu ,ovako zvuci menisecini dasu naj povoljni ;vase je samo da umretE ,ostalo je nase pogrebno drustvo D.O.O.REVDA TUZLA .
abuammar

Citiraj ovaj komentar
esselamu alejkum.jos jedna bitna stvar.a to je da treba razdvojiti pogrebne usluge tj.usluge pogrebnih firmi i potrazivanja IZ.IZ. BiH.je sve svela na komercijalizaciju i biznis.kolko je sve to jednako govori nam cinjenica da ni u jednom medzlisu IZ.a BiH.nije ista cijena jer cijenu odredjuju imami sami.ako je ta kako je nazivaju IZ.jedno,jedna zajednica i institucija kako je vole nazvat pa zasto onda i cijena nebude svugdje ista.recimo za jednu dzenazu koja traje otprilike 1 sahat vremena hodza uzme sebi 200km.ovo govorim za janju da lje ne znam.braco izracunajte vi sami koliko mnogi u bosni imaju prosjecnu satnicu.mnogo cemo toga imati komentarisati o dunjaluckim problemima vezanim za dzenaze ,a serijatskim da i negovrim.ono sto se u janji,a mogu slobodno reci i bijeljini radi vezano za dzenaze kaburove,nisane i druge stvari vezane za za i oko denaze je kriminal i zlocin nad vjerom.recimo u janji ako neko zeli svom umrlom podici nisane i kabur ograditi mora platiti oko 1000km.a u bjeljini cjiena ide i do10.000km.naravno nad tim cinom niko iz rijaseta ili makar muftistva nema nikakav pregled.u nedavnom razgovoru sa jednim hodzom pitao sam ga dali mozda muftija zna kako izgleda jedan od harema u bijeljini, onaj kod supa ili duda rekao je da nezna.valahi razumi te me kako hocete ali ja svaki put kada prodjem pored tog harema osjetim neku tegobu i bol u dusi zar moze tako jedna grupa hodza da uradi od vjere.vjerujte zlocin nad vjerom.na nisanima su slike polu golih zena,auta,ljudi pivskih flasa naslikankih i da nenabrajam.sledeceg puta kad odem u janju potrudicu se i slikati nekoliko takvih spomenika pa da vam i dokazem.jer nezelim nista pisati za sta nemam dokaz.i sve se to braco debelo naplati.a dje idu te pare.isto tako cu poslati nekoliko slika sa dzenaze u MEDINI kojoj sam prisustvovao i ja pa sam iskoristio priliku i slikao nekoliko kaburova kao izgledaju prije ukopa i posle.dakle slike sa mjesta odakle je islam i potekao.i zasigurno nema niko pravo reci da to nije dobro.ta mjesta harema i mnoga druga zemljista vezana za vakuf su dali nasi pradjedovi i djedovi da bi ih ovi sad mogli parcati i prodavati.nego da se mi vratimo prljavim rabotama oko dzenaze.recimo u IZ:janja postoji recun na kojem stoji obavezne i ne obavzne stvari vezano za dzenazu.u obavezne stvari ulaze:usluge dzenaze,usluge gasulhane ,min.4 salavata po 10.isto na radio janja narucis.kolko hos al 4 je min.pa kupanje umrlog 100km.isto sahat otprilike.a znam sigurno da ima ljudi u janji koji bi to cinili i za sigurno duplo manje.jer su ti isti tio radili uz rat pa po povratku bivaju izbaceni.da bi se ubacili clanovi uze obitelji vjerskih sluzbenika.pa cefini,tabut ,daske i nakraju voznaja udobnim opelom koji su sami uveli jer se dosad dzenaza uvjek nosila.auto su uveli jer moras platiti,a pola para ide vlasniku vozila iz bijeljine.to su otprilike obavezne tacke koje se moraju platiti.neobavezne su tevhidovi sedmine cetresnice i jos nekih par tacki nemogu se sjetiti al imam taj papir u janji pcu naknadno upisati.sad bi voljio da nam predsednik IZ. ili neko njemu blizi po cinu objasni sve ovo i zasto obavezne i zastom neobavzne stvari.jer kad covjek u tuzi i bolu dodje da plati njemu se to gura pod nos .on ako ima i nepita sta je sta i plati.to druga strana koristi,jer njihova parola je drziga dok pace.naplati sta treba i sta netreba.isto tako za te usluge se kupuju blokovi u knjizari i naravno niko nad tim nema kontrolu.barco volio bih da ovo nista nije istina i da nase dzenaze budu oko 100-200km.kolka i treba da bude realna cijena ako ne i dzaba.na nasem putu do uspjeha drzimo se kur.ana i sunneta.
nadza
nadza

Citiraj ovaj komentar
selam moje licno iskustvo brat mi je umro prije tri godine i kakda smo stigli u janju da sve uregulisemo dok mog brata ne dovezu iz belgije dobila sam racune koje treba da platim bez tabuta i cefina zato sto je moj brat dovucen u sanduku i uz dovoz je naplacena i ta oprema mi nako zbunjeni i u zalosti nismo ni gledali koliko kosta dok jedna osoba nije pogledala sve racune kad na dnu fino pise{ ne obavezno placanje 500 km} dali postoji neobavezno placanje a uzme ti sve te pare i jos uz to vi ste stranci pa vama je skuplje eto kaki smo mi
abuammar

Citiraj ovaj komentar
nasim hodzama najteze padaju dzenaze kad je utakmica,a najvise vole kad je petak.kad je utakmica onda se dzenaza pomjera po utakmici.a petkom vole jer onda dzumu zbrze za pet minuta.al to se sve lijepo i debelo naplati.
mevko

član od: May 22, 2007
Komentari: 2067
Mjesto: MAO Zuffenhausen
Citiraj ovaj komentar
Vec sam davno jednom upozorio , ako se ovako nastavi , nemoramo se cuditi da se narod pocne izclanjivati iz IZ , jer ovako su pocele i razne kriscanske zajednice po evropi pa kad ni to nije uspjelo pomocu drzavnih zakona su uveli oporezivanje ko hoce da bude , katolik , protestant , evangelist itd.
Rezultat je da se narod sve vise ispisuje iz tih zajednica i nece da bude vjernik na bilo koji nacin da nebi placao porez.

Nama ostaje samo da molimo svemoguceg Allaha da preovlada razum i da one koji su trenutno u vrhu IZ uputi na pravi sunet poslanika s.a.w.s. da nebi doslo do jos veceg rasula i izclanjivanja iz IZ zbog pojedinaca koji nazalost misle prvo na svoj dzep pa tek onda na ugled svoje vjere i dzematlije.

Hodza biti nije farz , ali je zato farz svakom hodzi istinu govoriti i zivjeti je u sunetu poslanika s.a.w.s. . Suzdrzimo se od toga da nasu lijepu religiju ocjenjujemo po pojedincima , treba nam biti uvijek na umu da ljudi grijese a ne Islam.

http://medzlis-doboj.org/bs/?page_id=210

ASKER

član od: Oct 21, 2010
Komentari: 327
Citiraj ovaj komentar
MASALA PA VI TO HAMAN SAD SHVATILI, TAKO JE U JANJI ODAVNO POCECE LJUDI KO NEKAD GASULITI MRTVE U AVLIJI PA PRAVO U HAREM A RODBINA ISKOPA KABUR, KOMSIJE PROUCE DZENAZU I TO JE TO, NE PLATIS LOPOVIMA NISTA. Wink
abuammar

Citiraj ovaj komentar
esselamu alejkum.napokon i ti ekseru da napises nesta lijepo sto se tice vjere.sve je to lijepo i trebalo bi tako,al dokle gledati da nam lopovi vode dzamije.eh kad bi oni imali ono sto nemaju pa da napisu ovaj cjenovnik ko medzlis u doboju.i da bude tako kako ti kazes oni bi doveli policiju na harem pa dok nedas pare nema ukopa.jer je to u janji sve privatizovano.prvo pare onda jere.
ASKER

član od: Oct 21, 2010
Komentari: 327
Citiraj ovaj komentar
abuammar (citat):
esselamu alejkum.napokon i ti ekseru da napises nesta lijepo sto se tice vjere.sve je to lijepo i trebalo bi tako,al dokle gledati da nam lopovi vode dzamije.eh kad bi oni imali ono sto nemaju pa da napisu ovaj cjenovnik ko medzlis u doboju.i da bude tako kako ti kazes oni bi doveli policiju na harem pa dok nedas pare nema ukopa.jer je to u janji sve privatizovano.prvo pare onda jere.
Ma nebi mene iznenadilo i da pocnu naplacivati ulaznice ko dodje na namaz, prakticno to i ispade da je privatno vlasnistvo par ljudi, koji se u odboru vrte ukrug ko drzavno predsjednistvo, vedre i oblace sto bi se reklo.
nadza

Citiraj ovaj komentar
ASKER (citat):
MASALA PA VI TO HAMAN SAD SHVATILI, TAKO JE U JANJI ODAVNO POCECE LJUDI KO NEKAD GASULITI MRTVE U AVLIJI PA PRAVO U HAREM A RODBINA ISKOPA KABUR, KOMSIJE PROUCE DZENAZU I TO JE TO, NE PLATIS LOPOVIMA NISTA. Wink
e sada su moderna vremena i posteni lopovi ali neka allah vidi sve i cuje sve svicemo prd njega stati ovaj zivot je prolazan ali valja sebi sagraditi dzennet ili dzehenem samo sabur pare se potrose a sevapi kod boga se grade
BEZ HILJADE MARAKA SE NEMERE NI UMRIJETI
Ne možete ostavljati nove komentare u ovom forumu
Ne možete odgovoriti na teme ili komentare u ovom forumu
Ne možete prepraviti vlastite poruke
Ne možete obrisati vlastite komentare u ovom forumu
Ne možete glasati u anketama foruma
Vremenska zona: CET (Bijeljina - Bosna i Hercegovina)  
Stranica 1/2  

Odgovori na temu  
Forums ©

Ova stranica je posvecena svima kojima je Janja u srcu a Drina u venama! Za više informacija možete nas kontaktirati na MAIL

Stranica se otvorila: 0.08 Sekundi